Śniadanie stanowi najważniejszy posiłek dnia. Zdrowe i pożywne śniadanie dodaje energii na cały dzień i sprawia, że organizm funkcjonuje wydajniej. Najpopularniejszą formą śniadaniową są kanapki, których podstawę stanowi pieczywo, jednak nie musi tak być! Jest mnóstwo innych opcji na śniadanie poza kanapkami. Jak wygląda zdrowe śniadanie? Co zamiast chleba? Jakie są zdrowe śniadania bez użycia pieczywa?  

Owsianka

Płatki owsiane dzięki zawartości dużej ilości węglowodanów i białka dodają energii, a dzięki błonnikowi zapewniają sytość i wspierają prawidłową pracę jelit. Zawartość witamin z grupy B wspiera prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Owsiankę można przygotować na wodzie albo mleku, a dodatki można dobierać w zależności od preferencji. Przygotowanie owsianki polega na zalaniu płatków mlekiem albo wodą i krótkie zagotowanie aż płatki zmiękną. Do przygotowanej owsianki można dodać owoce lub orzechy wedle uznania. Proponujemy dodanie łyżki naturalnego kakao, miodu i graści ulubionych owoców.

Jaglanka

Jaglanka, podobnie jak owsianka, może być przygotowywana na mleku (np. roślinnym) lub na wodzie. Kaszę jaglaną należy opłukać, a następnie zalać wodą lub mlekiem i gotować przez ok. 10 minut.  Do ugotowanej jaglanki wystarczy dodać ulubione owoce lub orzechy. Kasza jaglana należy do grona najzdrowszych kasz -  zawiera kompleks witamin z grupy B, a także magnez, wapń, fosfor, potas i żelazo. Ponadto zawiera lecytynę, która poprawia pamięć i koncentrację.

Pudding chia

Chia to nasiona szałwii hiszpańskiej, które są bogatym źródłem kwasów omega-3, błonnika oraz wapnia. Pudding chia to w ostatnim czasie bardzo popularne danie ze względu na łatwość przyrządzenia, ciekawy smak i dużą zawartość dobrych dla zdrowia składników odżywczych.  Żeby przygotować pudding chia należy zalać nasiona mlekiem i odstawić do lodówki na kilka godzin. Gotowy pudding najlepiej podawać z owocami i płatkami zbożowymi lub granolą.

Szakszuka

Szakszukę przygotowuje się na bazie pomidorów, które podsmaża się na patelni wraz z przyprawami, aż do wyparowania większości soku pomidorowego, a następnie należy dodać jajka i całość smażyć do czasu ścięcia białka. Pomidory to bogate źródło potasu, manganu i kwasu foliowego, a także witaminy C i K.

Omlet

Omlet to pożywne śniadanie dzięki jajkom, które zawierają witaminy D, B6, B12 i minerały: cynk, żelazo i miedź. Rozbite jajka należy dokładnie rozmieszać, przyprawić i usmażyć z dwóch stron. Do mieszkanki można dodać także ulubione zioła,, np. natkę pietruszki.