Koronawirus sprawił, że wiele firm w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo swoich pracowników zamknęło biura i tysiące osób znalazło się na pracy zdalnej. Ogrom współczesnych zawodów jest uzależniony przede wszystkim od dostępu do internetu i odpowiedniego sprzętu technicznego, dlatego takie rozwiązanie pozwala przedsiębiorstwom sprawnie funkcjonować w zmienionych warunkach. A co z pracownikami?

Pracuj zdalnie i nie zwariuj!

Dla niektórych z nas warunki home office nie są spełnieniem marzeń – w domu czyha na nas więcej rozpraszaczy, poza tym musimy tu dzielić przestrzeń z innymi domownikami. Zaczynamy do tego odczuwać skutki społecznej izolacji i możemy odczuwać irytację albo lęk związany z nową sytuacją. W rezultacie praca rozciąga się ponad wyznaczone godziny, zaczynamy załatwiać służbowe sprawy tuż przed pójściem spać i czujemy narastającą frustrację. Uwaga!

Domowe biuro to też niewątpliwe korzyści – zawsze masz pod ręką ulubione przekąski, możesz wstawać później i jeść śniadanie, na które nigdy nie starcza Ci czasu w ciągu zabieganego poranka. Co możesz zrobić, żeby lepiej zaadaptować się do nowych warunków pracy?

Przygotowaliśmy dla Ciebie 5 wskazówek, które możesz przetestować i sprawdzić, jak wpływają na Twoją pracę w domu.

1. Przygotuj miejsce pracy

Nie pracuj z łóżka! To nigdy nie jest dobry pomysł. Po kilku godzinach zrobi Ci się naprawdę niewygodnie, ucierpi również Twój kręgosłup.

Postaraj się nie mieszać stref, w których wykonujesz różne czynności. Jeśli musisz pracować z sypialni, zaściel łóżko od razu po wstaniu. Przygotuj dla siebie przestrzeń, która będzie profesjonalna i ułatwi Ci zachowanie profesjonalizmu. Zorganizuj wszystkie materiały, które są Ci potrzebne podczas pracy – przybory papiernicze, ładowarkę do komputera itp.. Ustal z resztą domowników, że w określonych godzinach ta strefa jest Twoim biurem i poproś ich, aby jej nie zajmowali.

2. Ubierz się jak do pracy

To prosty trick, który na wielu wpływa zbawiennie. Mimo że wizja wykonywania pracy w wygodnej piżamie albo dresach może wydawać się kusząca, po kilku dniach, podczas których nie znajdziesz żadnej okazji, aby ubrać ulubioną koszulę, możesz zacząć czuć się nieswojo…

Zmiana ubrania na codzienne zwiększa energię i mobilizację do działania oraz podnosi samoocenę – to taki znak od nas samych, że noc już się skończyła i pora zacząć działać!

3. Przygotuj przekąski i jedzenie

Przed przystąpieniem do pracy połóż na talerzu niedaleko siebie zdrowe przekąski, po które sięgniesz, kiedy zgłodniejesz. To mogą być pokrojone w plastry i cząstki owoce, orzechy, kilka kostek czekolady albo ciastek. Dzięki temu unikniesz pracowania z pustym żołądkiem i zastanawiania się „co by tu zjeść”, kiedy zacznie burczeć Ci w brzuchu.

Podobnie jest z lunchem – kiedy wychodzisz do pracy do biura zwykle planujesz go dzień wcześniej, prawda? Nie trać czasu w pracy na gotowanie, a podczas przerwy obiadowej zjedz i zrelaksuj się przy posiłku zamiast uwijać w kuchni.

4. Rób zaplanowane przerwy

Zadbaj o higienę pracy i odpowiednio rozplanuj swój czas. Nie przyjmuj strategii „im szybciej, tym lepiej” – to spowoduje tylko narastającą frustrację i przemęczenie. Rób krótkie przerwy np. na kawę, na krótkie rozciąganie ciała czy wyjście na balkon. Potrzebujesz ich, żeby zachować skupienie, kreatywność i rozładować stres.

5. Zorganizuj swój czas razem ze współlokatorami

Koniecznie oddziel czas, który poświęcasz na pracę od czasu przeznaczonego na sprawy prywatne. Poinformuj o swoim grafiku wszystkich domowników, możesz też wynegocjować z nimi niezbędne zmiany i przesunięcia tak, aby każdy z Was czuł się komfortowo i mógł pracować bez przeszkód.