Kojarzy się z pieszymi spacerami po łąkach i mało przyjemnym doświadczeniem - piekącymi i swędzącymi bąblami na nogach. Powszechnie uważana za chwast i tępiona przez ogrodników, okazuje się bardzo wartościowym składnikiem kosmetyków i suplementów diety. Poznaj pokrzywę!

Pokrzywa zwyczajna

Pokrzywa zwyczajna to bylina o charakterystycznych, wzniesionych łodygach, które pokryte są kłująco-parzącymi włoskami. To właśnie kontakt z nimi powoduje, że na skórze pojawiają się bolesne podrażnienia, zaczerwienie oraz uczucie swędzenia. Pokrzywa rośnie dziko niemal wszędzie – możemy znaleźć ją w ogrodach i niewielkich zaroślach, na polanach i pastwiskach, pojawia się też w lasach.

Odżywczy skład

Liście i korzenie pokrzywy od wieków używane są w tradycyjnym ziołolecznictwie oraz w kuchni. Swoje prozdrowotne właściwości zawdzięczają magazynowanym przez roślinę witaminom C, K, E, B2, A oraz składnikom mineralnym, takim jak krzem, żelazo, magnez, wapń, lecytyna, serotonina itd. Preparaty na bazie pokrzywy pozytywnie wpływają na wygląd naszej skóry, paznokci oraz włosów. W postaci herbaty lub kapsułek pokrzywa świetnie wzmacnia nas od wewnątrz. W efekcie poprawia się kondycja naszej skóry, a paznokcie stają się mniej łamliwe. Ten cenny chwast możesz stosować również zewnętrznie – jest wyjątkowo skuteczny w pielęgnacji włosów.

Pokrzywa na mocne i lśniące włosy

Drażniące właściwości pokrzywy są wykorzystywane przy produkcji płukanek do włosów. Pokrzywa wzmacnia cebulki włosów i odżywia je, a dodatkowo miejscowo poprawia krążenie, co sprzyja szybszemu wzrostowi włosów. Szampony pokrzywowe pomagają z kolei zwalczyć łupież i zapobiegają nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry głowy. Normalizują pracę gruczołów łojowych i potowych, są więc wskazane szczególnie do pielęgnacji skóry tłustej. Aby skorzystać z dobroczynnych walorów tego ziela, nie musisz jednak odwiedzać drogerii. Pokrzywę łatwo znaleźć, a ususzoną możesz wykorzystać do samodzielnej domowych kosmetyków.

Zbiory i suszenie

Pokrzywę zbiera się od czerwca do września. Znajdziesz ją na okolicznych polach, łąkach lub w zaroślach. Zwróć uwagę, aby miejsce, w którym zrywasz pokrzywę, było możliwie ekologiczne – oddalone od jezdni. Najwięcej składników odżywczych zawierają młode listki. Aby uniknąć poparzeń, możesz uzbroić się w rękawiczki lub ściąć całe pędy i pozostawić je do zwiędnięcia – liście stracą wówczas parzące właściwości. Po zbiorach rozdziel każdy z zerwanych listków i wypłucz je. Tak przygotowaną roślinę ususzi korzystaj z niej przez cały rok!

Domowa pielęgnacja

Przygotowanie domowych kosmetyków na bazie pokrzywy nie jest trudne! Poniżej podajemy kilka przepisów, które możesz wykorzystać.

Płukanka do włosów poprawi ukrwienie skóry głowy i przyspieszy wzrost włosów.
Przygotowanie: ½ łyżki suszonych liści pokrzywy zalej szklanką wrzątku i przykryj. Parz przez ok. 30 min. Tak przygotowany napar pozostaw do ostygnięcia. Płucz nim włosy po umyciu.
Nasza radaJeśli jesteś blondynką, uważaj! Pokrzywa może zabarwić Twoje włosy na zielono.  

Woda pokrzywowa z octem przywróci włosom blask, zmniejszy ich łamliwość i nada objętość Twojej fryzurze.
Przygotowanie: świeże liście pokrzywy zalej octem spożywczym w proporcjach 1:3. Odstaw na 7 dni. Następnie przefiltruj (np. przez gazę) i rozcieńcz pokrzywową herbatką w proporcji 1:1. Tak przygotowany kosmetyk możesz wcierać w skórę głowy po jej umyciu lub stosować jako płukankę.
Nasza radaWoda pokrzywowa sprawdzi się też jako tonik dedykowany cerze tłustej, borykającej się z niedoskonałościami i rozszerzonymi porami.