W sezonie jesienno-zimowym znacznie wzrasta ryzyko złapania infekcji. Nie każda oznacza przymusową kwarantannę, antybiotyk i długie oraz wyczerpujące leczenie. Popularne i stosunkowo łagodne przeziębienie często decydujemy się przeleżeć w domu, stosując domowe metody. Czy słusznie? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Przeziębienie czy grypa?

Przeziębienie często bywa mylone z grypą – i, niestety, odwrotnie! Jeśli kichasz, masz katar i boli Cię gardło oraz głowa, zachowaj czujność. Prawdopodobnie to „zwykłe przeziębienie”, które można wyleżeć i wyleczyć czosnkiem, miodem oraz wsparciem witaminowym. Łagodna infekcja ustąpi samoistnie po kilku dniach, wystarczy więc wspierać organizm i redukować negatywne skutki, które odczuwamy.

Zachowaj jednak czujność! Jeśli objawy nie ustępują w ciągu kilku dni, nasilają się lub pojawiają się dodatkowe, konieczna będzie wizyta u lekarza. Na co należy zwrócić uwagę?

Wysoka gorączka

W przypadku osób dorosłych niepokojąca jest temperatura powyżej 38 stopni Celsjusza, utrzymująca się więcej niż dobę. Umiarkowana gorączka, w okolicach 37,5 stopni to symptom, że organizm walczy z bakteriami i wirusami – to dobry znak! Zawsze należy pamiętać, żeby przy podniesionej temperaturze obficie nawadniać ciało, które traci więcej wody. Warto też zwrócić szczególną uwagę na dietę i wmusić w siebie np. rozgrzewającą zupę, ponieważ podniesiona temperatura ciała sprawia, często, że nie odczuwamy głodu i maleje nasz apetyt.

Ostry ból głowy, nasilający się przy pochylaniu

Taki objaw może sygnalizować rozwijające się zapalenie zatok, którego nie warto lekceważyć. Dodatkowo ropna wydzielina z nosa i uczucie ucisku w okolicach czoła i skroni to powód, aby wybrać się do lekarza.

Zmęczenie, ból mięśni i stawów

To normalne, że podczas przeziębienia czujemy się osłabieni. Jeśli jednak przesypiamy większość doby, a poranne wstanie z łóżka wiąże się z ogromnym wysiłkiem – to może być grypa. Również bóle mięśni i stawów to sygnał alarmowy.

Nawracające dolegliwości

Nawet niewinny katar, jeśli pojawia się po raz trzeci w niedużym odstępie czasowym, może świadczyć o groźnych powikłaniach. Pamiętaj, że kiedy zapadasz nawet na niegroźne przeziębienie układ odpornościowy jest nadwątlony. Oznacza to, że stajemy się bardziej podatni na inne, groźniejsze wirusy i bakterie. Nawrót choroby może oznaczać jej pogłębienie, dlatego warto skonsultować się w takiej sytuacji z lekarzem.

Kiedy przeziębienie nie znika

Objawy przeziębienia mogą utrzymywać się przez ok. 7 dni, najbardziej nasilone są po 3-4 dniach, a potem stopniowo łagodnieją. Pierwsze objawy pojawiają się w ciągu 48h od momentu zakażenia. Najwcześniej pojawia się uczucie pieczenia lub swędzenia w nosie, kolejno ból gardła i chrypka oraz katar i kichanie. Ostry ból gardła utrzymywać się powinien do 2 dni, a katar – do 7. W pierwszych dniach intensywnej infekcji może pojawić się też stan podgorączkowy (czyli temperatura do 38 stopni Celsjusza).

Jeśli po tym czasie objawy nie ustępują, wizyta u lekarza jest konieczna.