Skóra noworodków i niemowląt jest bardzo cienka o delikatna. Ma słabo wykształcony ochronny płaszcz lipidowy, mniej jest gruczołów potowych. Jest bardziej wrażliwa na działanie promieni słonecznych.

Naskórek łatwiej przepuszcza różnorodne substancje, które kumulując się, mogą wykazywać działanie toksyczne. Te odmienności w budowie i funkcjonowaniu skóry noworodka i niemowlęcia powodują, że kosmetyki przeznaczone dla dzieci muszą spełniać określone wymogi.

Jak dbać o skórę najmłodszych?

Podstawą pielęgnacji skóry noworodka i niemowlęcia jest kąpiel. Kiedyś uważano, że maleństwo powinno być kąpane codziennie. Pomagało to w wieczornych rytuałach. Dziś odchodzi się od tego przekonania. Zbyt częste i długie kąpiele mogą zmyć naturalny płaszcz ochronny niemowlęcia. Jak często zatem kąpać maleństwo? 2-3 razy w tygodniu w zupełności wystarczy. Podczas kąpieli używać należy środków do mycia odpowiednich do wieku dziecka lub myć wyłącznie wodą. Oto kilka dodatkowych porad:

  • Jeśli stosujesz środki myjące, to wyłącznie bezzapachowe o pH 5,5-6,5 (syndety, oliwki do kąpieli) tak, aby nie podrażniły delikatnej skóry. Aromaty w środkach myjących to zazwyczaj sztuczne kompozycje zapachowe.
  • Pamiętaj, że wiele produktów do kąpieli dziecka zawiera oleje, sacharydy i białka, które mogą być przyczyną odczynów alergicznych na skórze. Jeśli zauważysz suche zaczerwienie na ciele bobasa, zmień środek myjący.
  • Popularna substancja pieniąca zawarta w większości mydeł w płynie i płynach do kąpieli SLS – Sodium Lauryl Sulfate zaburza naturalną hydrolipidową barierę naskórka. Szukaj preparatów, które jej nie zawierają.
  • Nie używaj myjek ani gąbek – wystarczy umycie dziecka ręką. Pamiętaj o pielęgnacji miejsc między fałdkami skóry, gdyż łatwo tam o odparzenia. Możesz wykorzystać do tego celu ewentualnie pieluchę tetrową, którą wypierzesz po każdej kąpieli.
  • Do kąpieli używaj wody o temperaturze 34-37°C. Wodę sprawdzisz za pomocą termometra lub wsadzając odkryty łokieć do wanienki. Dziecko zanurzaj powoli, obserwując jego reakcje.

W ciągu dnia skóra także powinna być odpowiednio traktowana i zabezpieczona

Dlatego:

  • Ubieraj dziecko w przewiewne i wykonane z materiałów naturalnych ubrania (najlepiej bawełna). Dbaj też, by nie były one zbyt ciasne, nie ocierały i nie krępowały ruchów.
  • Zapewniaj optymalną temperaturę w mieszkaniu – zbyt niska wychłodzi organizm maluszka, zbyt wysoka – przegrzeje go. Dodatkowo rozkręcone zimą kaloryfery wysuszają powietrze w mieszkaniu. W takiej sytuacji warto w sypialni dziecka ustawić nawilżacz powietrza lub na noc rozwiesić tam pranie.
  • Jeśli skóra dziecka nie ma podrażnień, nie ma potrzeby stosowania dodatkowych środków pielęgnacyjnych. Przy skórze przesuszonej można stosować preparaty nawilżające. Możesz użyć oliwy z oliwek czy oleju kokosowego do pielęgnacji skóry maluszka. To naturalne substancje.

Nie zapominaj o regularnej zmianie pieluszek

  • Zmieniaj pampersa maksymalnie co 3 godziny lub za każdym razem, gdy zaistnieje taka potrzeba. Jak najczęściej pozwalaj dziecku leżeć bez pieluszki tak, aby skóra pupy mogła swobodnie pooddychać. Gdy skóra ulegnie odparzeniom – użyj specjalnego do tego celu kremu. Nie ma potrzeby używać go profilaktycznie.
  • Na okolicę pieluszkową zaleca się stosować pudry lub zasypki. Zawierają one talk i tlenek cynku, które pochłaniają wilgoć i zapobiegają odparzeniom. Odpowiedni będzie także łagodny natłuszczający krem dla niemowląt.
  • Nawet jeśli danego dnia nie robisz kąpieli dla bobasa, warto na noc przemyć pupę pod kranem z bieżącą wodą.

Spacery – ważna rzecz

  • Podczas spacerów nie narażaj skóry malucha na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Pamiętaj o parasolu przeciwsłonecznym i kremie z filtrem podczas letnich miesięcy.
  • W mroźne i bardzo wietrzne dni zabezpieczaj skórę twarzy odpowiednim tłustym kremem.
  • Najlepiej ubieraj dziecko na cebulkę. Maluszek na ogół potrzebuje jednej warstwy więcej niż dorośli. Jeśli na ciele zauważysz potówki, oznacza to, że niemowlaczkowi jest za ciepło i ma za dużo ubrań na sobie.

Nasza rada: Nie stresuj się i nie panikuj. Wybieraj kremy o najprostszym składzie, z naturalnymi składnikami, bez szkodliwych substancji konserwujących. Kolorowe, pieniące się płyny do kąpieli zdecydowanie nie nadają się na ten etap życia.