Sport zbliżony do badmintona był uprawiany już w starożytnej Grecji, w V wieku znano go w Azji, a w XIII – zawitał do Europy. W 1879 w Nowym Jorku utworzono pierwszy zorganizowany klub badmintona, a w 1992 roku włączono go jako jedną z dyscyplin do Igrzysk Olimpijskich. Odtąd popularność gry w badmintona znacznie wzrosła, obecnie uznaje się ją za jedną z najpowszechniejszych sportów, z przybliżoną liczbą ok. 200 milionów graczy [1] [2].

Badminton – zasady gry

Badminton ma tak naprawdę bardzo proste zasady i to zapewne jeden z czynników, które zaskarbiają mu tak wielu sympatyków. Jest sportem dla dwóch lub czterech osób, w wersji amatorskiej potrzebujemy jedynie dwóch (lub czterech) rakietek i lotki; ewentualnie – jeśli zależy nam na rywalizacji punktowej – odmierzonego i ograniczonego pola gry i (nawet prowizorycznej) siatki.

Profesjonalne zawody badmintonowe rozgrywają się na boisku o wymiarach 13,40 m na 6,10 m, z zawieszoną centralnie siatką (jej górna taśma w środkowej części powinna znajdować się na wysokości 152 cm). Mecz trwa do 2 wygranych setów, zwycięzca musi zdobyć 21 punktów, jednak przy wyniku 20:20 gra trwa do uzyskania dwupunktowej przewagi przez któregoś zawodnika. Jej granicą jest jednak 30. punkt – daje on zwycięstwo i kończy set lub mecz. Można też – po wcześniejszym uzgodnieniu – rozgrywać sety krótsze, przyjęło się, że gra pojedyncza i podwójna mężczyzn może trwać do 15 punktów, gra pojedyncza kobiet – do 11. Serwujemy wyłącznie sposobem dolnym, zabronione jest odrywanie stóp od podłoża, zawodnicy powinni stać na przekątnych stronach boiska. Przy grze podwójnej (4 graczy) nie obowiązuje zasada naprzemiennego odbijania, lotkę może odebrać ta osoba, dla której jest w danym momencie gry dogodniejsze. Pamiętajcie, zawodnik nie może dotknąć siatki i słupków rakietą, ubraniem czy ciałem!

Gra w badmintona – korzyści dla zdrowia

Bilans zalet badmintona jest aż zaskakująco korzystny. To sport nie tylko prosty, ogólnodostępny i tani, lecz także – angażujący całe ciało, charakteryzujący się bardzo dużą intensywnością przy jednoczesnej krótkotrwałości, a do tego mniej wymagający niż np. tenis czy squash. Z tego powodu jest polecany np. osobom starszym. Nie ulega też wątpliwości, że podczas gry w badmintona (zwłaszcza w przyjemnym towarzystwie) bardzo łatwo się zapomnieć, nie zwracać uwagi na upływ czas, dzięki czemu grającym zwykle udaje się wykonać trening dłuższy niż pierwotnie zamierzali. Oto najbardziej podstawowe zalety gry w badmintona:

  • wzmocnienie mięśnia sercowego i zmniejszenie ryzyka zatykania naczyń krwionośnych,
  • wsparcie w zwiększeniu gęstości kości, - wzrost wydolności oddechowej, u osób z astmą zaobserwowano także zmniejszenie objawów,
  • spalanie tkanki tłuszczowej, pobudzanie metabolizmu,
  • u dzieci i nastolatków: pomoc w utrzymaniu prostej postawy ciała,
  • poprawa motywacji i samopoczucia psychicznego,
  • wzrost samooceny
  • rozwijanie myślenia strategicznego i koncentracji,
  • polepszenie relacji społecznych [3].

Lato to idealna pora na badmintona! Nie musisz szukać specjalnych zajęć czy hali sportowej. Wystarczy prosty zestaw rakietek i lotka (akcesoria bardzo łatwe do znalezienia!) oraz ktoś do pary! Możesz wyjść do parku, na pobliski skwer, a jeśli do tego masz do dyspozycji własny kawałek zieleni – to już sprawa przesądzona!

Źródła:

[1] M. Phomsoupha, G. Laffaye, The Science of Badminton: Game Characteristics, Anthropometry, Physiology, Visual Fitness and Biomechanics, “Sports Med” 2015, nr 45, s. 473–495.

[2] D.C. Paup, B. Fernhall, Skills, Drills & Strategies for Badminton, London, New York 2000.

[3] D. Cabello-Manrique, J.A. Lorente, R. Padial-Ruz, E. Puga-González, Play Badminton Forever: A Systematic Review of Health Benefits, “International Journal of Environmental Research and Public Health” 2022, 19, 9077.