Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Jasne spojrzenie przykuwa uwagę, sprawia też, że inni ludzie odbierają nas jako bardziej przyjaznych i sympatyczniejszych, a także pewnych siebie. Tak naprawdę na „jakość” spojrzenia wpływa wiele czynników, w tym kondycja delikatnej skóry wokół oczu. Zaczerwienienia, opuchlizna i siniaki mogą negatywnie wpłynąć na pierwsze wrażenie, jakie wywieramy.

Oczy zdradzają nasz wiek

W okolicach oczu skóra jest bardzo cienka i delikatna, zazwyczaj jest też bardziej wrażliwa niż na reszcie twarzy. Jest naturalnie słabo nawilżona i ponieważ ma mniej podściółki tłuszczowej jest bardzo podatna na powstawanie zmarszczek mimicznych.

Tzw. kurze łapki powstają pod wpływem ruchów mięśnia okrężnego oka, które są nie do uniknięcia. Dlatego mówi się, że to właśnie oczy – a właściwie skóra w ich okolicach – zdradzają nasz wiek.

Jak dbać o skórę wokół oczu?

Okolica oka wymaga intensywnej i regularnej pielęgnacji, którą najlepiej wdrożyć już po 20 roku życia. Zabiegany tryb życia, dodatkowo brak wystarczającej ilości snu, przemęczenie oraz stres odbijają się na wyglądzie twarzy, powodując puchnięcie oczu, powstawanie tzw. worków, zaczerwienienia i przebarwienia. Zaniedbana, sina skóra wokół oczu może boleć lub piec, a wizualnie dodaje nam lat i sprawia, że nasz wyraz twarzy jest odbierany jako smutny i zdołowany.

Podstawą codziennej pielęgnacji powinien być dokładny i delikatny demakijaż oka. Pozostałości kolorowych kosmetyków podczas snu rozmazują się i drażnią skórę oraz spojówki, sprawiając, że budzimy się z czerwonymi oczyma i opuchlizną.

Jeśli chodzi o krem, lepiej nie nawilżać skóry pod oczami tym samym kosmetykiem, którego używamy do reszty twarzy. Kosmetyk przeznaczony do skóry wokół oczu powinien mieć lekką konsystencję i być hipoalergiczny oraz działać łagodząco. Na cienie pod oczami dobrze sprawdzi się dodatek witaminy C i kofeiny, a ekstrakty z arniki lub bławatka zmniejszą puchnięcie.

Domowe sposoby na zmęczone oczy

Szereg substancji, które pomogą złagodzić puchnięcie, sinienie i zaczerwienienia oczu i skóry wokół nich prawdopodobnie bez problemu znajdziesz w swoim domu. Domowe sposoby są najtańsze i bezpieczne, jeśli używamy składników, które znamy i lubimy.

Maseczka na kurze łapki

Świeży sok z marchwi, sok ze szczypiorku i miód wymieszaj w równych proporcjach. Świeży sok możesz uzyskać wyciskając lub blendując marchew oraz szczypiorek. Maseczkę nałóż na skórę w okolicach oczu i zmyj po ok. kwadransie.

Taka maseczka jest źródłem witamin A oraz C, a miód to znany składnik nawilżający, regenerujący i odżywiający, który na pewno znajduje się w kosmetyczkach naszych babć!

Nasza rada: pamiętaj, że marchew może barwić na pomarańczowo – lepiej stosować tę maseczkę wieczorem, kiedy nie planujesz wielkiego wyjścia.

Maseczka nawilżająca

Jej bazą jest dojrzałe awokado oraz miód. Wystarczy rozgnieść połówkę awokado z łyżką miodu i nałożyć na skórę wokół oczu na ok. kwadrans. To składniki, które doskonale nawilżą skórę i pomogą zatrzymać wodę wewnątrz niej. Jeśli zależy  Ci na jeszcze silniejszym nawilżeniu, do maseczki możesz dodać kilka kropli oleju z pestek winogron – możesz znaleźć go w kuchni albo w łazience, oba rodzaje oleju spełnią swoją funkcję. Olej z pestek winogron zapobiega nadmiernej utracie wody z komórek skóry, a poza tym działa wybielająco.

Okłady z mleka

Zimne mleko zwęża naczynia krwionośne, a tym samym zmniejsza opuchliznę. Poza tym jest tłuste, a dzięki temu nawilża oraz łagodzi podrażnienia. W podobny sposób stosuje się w kosmetyce jogurt, ale nakładanie go na powieki raczej nie należy do najprzyjemniejszych.

W miseczce chłodnego mleka namocz bawełniane waciki, odciśnij nadmiar płynu i połóż na powieki. Możesz tak poleżeć tyle czasu, na ile masz ochotę.

Plastry ogórka

Plastry ogórka – na pewno znasz ten sposób z filmów. Relaks z powiekami przykrytymi plastrami ogórka nie jest jednak wyłącznie kinową fantazją. Ogórki składają się z dużej ilości wody oraz związków kojących i łagodzących. Są też bogate w witaminy B oraz C. Dzięki temu wykazują działanie nawilżające i rozjaśniające.

Nasza rada: Aby wzmocnić efekt, przed nałożeniem plasterków ogórka na oczy włóż je do lodówki na około godzinę. Chłód dodatkowo pomoże zredukować obrzęk.

Okłady z herbaty

Do okładów na znużone i opuchnięte powieki możesz zastosować napar z czarnej albo zielonej herbaty, lub też sięgnąć po zioła, np. rumianek. Rumianek łagodzi podrażnienia i obrzęk, ma właściwości przeciwzapalne, dlatego sprawdzi się zwłaszcza, jeśli nieestetycznym sińcom lub zaczerwienieniu towarzyszy także dyskomfort związany z funkcją widzenia, np. pieczenie i suchość oka. Zielona i czarna herbata są z kolei źródłem taniny oraz kofeiny, dzięki czemu energetyzują skórę, napinają ją i zwężają naczynia krwionośne.