Szpinak – produkt bogaty w żelazo oraz wapń, zawierający witaminy: C, E, K oraz witaminy z grupy B. Dodatkowo bogaty w kwas foliowy i antyoksydanty, podnoszące naturalną odporność organizmu. Badania wykazały, że jego obecność w diecie minimalizuje postępy choroby Alzheimera oraz ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona. Stosowany także jako profilaktyka przeciwnowotworowa.

Nic więc dziwnego, że zależy nam na tym, aby stanowił element zdrowej diety naszego dziecka. A jednak szpinak należy do potraw uważanych za najmniej lubianych przez najmłodszych. Dlaczego dzieci nie lubią szpinaku? I jak możemy je do niego zachęcić?

Szpinak – niesmaczny czy źle przygotowany?

Z czym kojarzy Ci się szpinak? To pyszny dodatek do sałatek, samodzielne danie, najsmaczniejsze nadzienie do naleśników, a może koszmar dzieciństwa i danie „popisowe” kiepskiej przedszkolnej kuchni? Przedszkolne lub szkolne stołówki często traktują szpinak po macoszemu – podany bez dodatków i źle doprawiony może nie smakować dziecku. Przy okazji często wygląda nieapetycznie – zwłaszcza jeśli używamy szpinaku mrożonego zamiast świeżego, na talerzu może przypominać zieloną albo brązowawą breję.

Po takich pierwszych doświadczeniach malucha z tym warzywem może być trudno odczarować szpinak i przekonać dziecko do dania mu drugiej szansy.

Oswajanie ze szpinakiem

W diecie dziecka szpinak należy wprowadzić już w okolicach 6 miesiąca życia. To stosunkowo wcześnie, dzięki czemu maluch będzie miał dużo czasu, aby przyzwyczaić się do jego obecności w jadłospisie. Rola, jaką rodzice odgrywają w kształtowaniu nawyków żywieniowych dziecka jest nie do przecenienia. Dlatego warto zadbać o to, aby zdrowe elementy, które wprowadzamy do diety dziecka były smaczne i apetycznie wyglądały – w ten sposób zwiększamy szansę, że dziecko będzie po nie chętniej sięgało w przyszłości.

Jeśli maluch zdążył już się zrazić do szpinaku, spróbuj namówić go do dania warzywu „drugiej szansy”.  Umówcie się na wspólne gotowanie i degustację. Spróbuj zorganizować takie kulinarne doświadczenie w formie zabawy – jeśli dziecko jest już nieco starsze, możecie razem poszukać w sieci ciekawych przepisów, obejrzeć ładne zdjęcia potraw ze szpinakiem, pójść razem na zakupy i wybrać świeży, dobrej jakości szpinak, a następnie wspólnie go przygotować.

Nie nakładaj na dziecko zbyt dużej presji związanej z jedzeniem szpinaku. Raz zniechęcone, będzie unikało tego warzywa za wszelką cenę. Jeśli mu nie smakuje, nie zmuszaj go do jego jedzenia, ale np. zmodyfikuj sposób, w jaki go przyrządzasz. Nie zniechęcaj się, jeśli dziecko po pierwszym kontakcie z produktem stwierdzi, że nigdy go nie zje. Może za piątym, może za dziesiątym, a może za pięćdziesiątym razem da mu jednak drugą szansę.

Przepisy – pomysły na szpinak

Przy wprowadzaniu szpinaku do diety małego dziecka, warto nieco zmodyfikować jego formę na taką, którą maluchowi będzie łatwiej zjeść. Możesz zmiksować szpinak z innym, neutralnym w smaku warzywem, np. ziemniaczkiem lub marchewką. Spróbuj także przyrządzić szpinakową zupę-krem. Zielone warzywo dobrze komponuje się też ze słodkimi owocami, takimi jak gruszki i jabłka – możesz przygotowywać na ich bazie musy lub koktajle, których nie trzeba gryźć.

Nasza rada: jeśli chcesz w pełni wykorzystać zdrowotne właściwości szpinaku, nie gotuj go. Podgrzewany długo i do wysokich temperatur, traci swoje odżywcze zalety. Lepiej spożywać go w postaci nieprzetworzonej lub delikatnie podduszony na patelni.

Jeśli dziecko jest starsze, zadbaj o to, aby szpinak, który mu serwujesz był przede wszystkim smaczny i apetycznie wyglądał. Odczaruj mit szpinaku jako bezkształtnej i nie smakującej niczym brei. Szpinak świetnie komponuje się z czosnkiem, jest lepszy w towarzystwie soli (wystarczy mała ilość) lub np. czerwonej papryki. Poniżej zebraliśmy kilka kulinarnych inspiracji, które pomogą Ci sprytnie „przemycić” szpinak do ulubionych potraw dziecka.

Makaron 

Które dziecko go nie lubi? Szpinak to smaczny składnik sosu do klusek. Szpinak można delikatnie podsmażyć z czosnkiem na maśle, a następnie sos wzbogacić o odrobinę żółtego sera albo tłustej śmietanki.

Naleśniki

Szpinak sprawdzi się nie tylko jako pyszny farsz, np. w połączeniu z serem feta – zmiksowany szpinak możesz dodać do ciasta i usmażyć oryginalne, zielone naleśniki.

Koktajle

Maluch może sceptycznie podejść do płynu o zielonym kolorze, ale warto spróbować! Do koktajlu ze szpinakiem warto dodać banany, które go osłodzą. Taki napój możesz wzbogacić kilkoma łyżkami gorzkiego kakao, a w razie potrzeby dosłodzić miodem – poeksperymentuj z proporcjami i znajdź przepis na idealny kakaowo-szpinakowy „shake”, który przypadnie do gustu Twojemu dziecku.

Sos do sałatek lub kanapek

Dorośli zwykle lubią dodawać do zdrowej sałatki całe, świeże liście szpinaku. Zielone sałatki nie należą jednak do ulubionych potraw małych łasuchów. Dlatego zamiast dodawać podejrzane duże liście w całości, możesz użyć ich jako dodatek do sosu – wystarczy, że świeży szpinak zblendujesz z jogurtem naturalnym i czosnkiem lub oliwą i orzeszkami piniowymi, a uzyskasz ciekawą, szpinakową alternatywę dla majonezu lub pesto. Takim sosem możesz polać sałatkę albo dodać go do kanapek, czy dowolnej innej potrawy serwowanej na zimno.

Nasza rada: Nie przesadzaj z ilością szpinaku w diecie dziecka. Jak każdy element zrównoważonej diety, stosuj go z umiarem, aby uniknąć monotonii i znudzenia wciąż tym samym smakiem. Warto też pamiętać, że szpinak zawiera kwas szczawiowy, który w zbyt dużych ilościach może być szkodliwy dla wrażliwego organizmu małego dziecka.