Manicure hybrydowy to obecnie najpopularniejsza forma ozdabiania paznokci. Jest stosunkowo niedrogi przy jednoczesnej zadowalającej trwałości i estetycznym wyglądzie. Lakier hybrydowy cechuje się wytrzymałością na zadrapania i uszkodzenia, rzadko odpryskuje i w łatwy sposób pozwala uzyskać efekt lśniącej, jednolitej powierzchni paznokcia.

Można wykonać go w salonie kosmetycznym lub gabinecie manicure, ale coraz powszechniejsze staje się też chodzenie „na paznokcie” do koleżanki, która zakupiła odpowiedni sprzęt. Rzadko zadajemy sobie pytanie czy taki zabieg jest obojętny dla zdrowia? Jak większość ingerencji w wygląd ciała – nie jest.

Malowanie paznokci a zdrowie…

Czy to możliwe, żeby tak powszechny zabieg malowania paznokci był szkodliwy? Pod lupę brane były składy lakierów – niepokoi ich chemiczny zapach i trudności w usunięciu z powierzchni innej niż płytka paznokcia, np. po jego rozlaniu. Każdy lakier do paznokci, zanim zostanie dopuszczony do sprzedaży, musi być przebadany pod kątem bezpieczeństwa. O skład lakieru nie  trzeba się zatem niepokoić. O ile nie jesteśmy uczuleni na któryś ze składników lakieru, malowanie paznokci jest bezpieczne dla zdrowia.

Czy manicure hybrydowy szkodzi?

Czym zabieg hybrydowego manicure różni się od standardowego malowania paznokci? Do utrwalenia lakieru hybrydowego stosuje się lampy emitujące promieniowanie UV. Właśnie ten element budzi poważne zdrowotne wątpliwości.

Powszechnie wiadomo, że nadmierna ekspozycja na słońce oraz częste wizyty na solarium przyspieszają starzenie się skóry, mogą ją podrażnić i są czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia raka skóry. Lampy używane do utrwalania lakieru hybrydowego nie emitują promieniowania UVB, które odpowiada za zmianę koloru skóry – dlatego od kosmetyczki nie wychodzimy z opalonymi dłońmi. Emitują jednak promieniowanie UVA, które wnika w głębokie warstwy skóry i uszkadza włókna kolagenowe, a liczne badania dowodzą, że przyczynia się do powstawania nowotworów skóry.

Hybrydy od 18 roku życia

Ze względów bezpieczeństwa korzystanie z solariów jest obecnie dostępne wyłącznie dla osób, które ukończyły 18. rok życia. Skóra nastolatek jest wrażliwa i podatna na uszkodzenia, a świadomość negatywnego oddziaływania promieniowania UVA wciąż niska.

Mimo to manicure hybrydowy jest zabiegiem dostępnym bez ograniczeń wiekowych, a młode dziewczyny często decydują się na niego pod wpływem trendów dyktowanej przez modowe idolki. Regularne stosowanie lakieru hybrydowego od młodego wieku, częste zmienianie koloru paznokci i dodatkowo wykonywanie tego zabiegu w amatorskich warunkach jest niebezpieczne dla zdrowia.

12 zabiegów = nowotwór?

Najczęściej cytowane badanie naukowe dotyczące szkodliwości naświetlania dłoni lampą do utrwalania hybryd zostało przeprowadzone w 2014 roku przez badaczy z Georgia Regents University. Zgodnie z ich wnioskami, wystarczy 8-krotne skorzystanie z naświetlania, aby znacznie zwiększyć ryzyko pojawienia się złośliwych zmian na skórze. Dotyczy to także wyjątkowo niebezpiecznego czerniaka podpaznokciowego, który jest nowotworem złośliwym1.

Czerniaka podpaznokciowego nietrudno przeoczyć lub zbagatelizować, ponieważ wyglądem przypomina krwiaka lub grzybicę paznokci. Do niepokojących objawów należy nierówne, fioletowe lub ciemne zabarwienie paznokcia. W miejscu jego powstania może pojawiać się pulsowanie i ból. W takiej sytuacji niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem.

Profilaktyka pięknych paznokci

Badań dotyczących wpływu zabiegu hybrydowego malowania paznokci jest wciąż zbyt mało, aby wyciągać jednoznaczne, daleko idące wnioski. Należy jednak podejść do niego z rozwagą i świadomością zagrożeń, które się z nim wiążą oraz zachować umiar w korzystaniu z takiego rodzaju manicure.

https://jamanetwork.com/journals/jamadermatology/fullarticle/1862050