Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ogłosił, że nie ma dowodów na to, by żywność mogła być źródłem wirusa SARS COV-2. Należy jednak rygorystycznie przestrzegać zasad, dzięki którym żywność nie uleganie zanieczyszczeniu i nie stanie się pośrednikiem zarażenia, czyli jak zminimalizować ryzyko zakażenia przez żywność?

Obróbka termiczna zabija wirusy

Wystarczy 30 minut w temperaturze 60 stopni, żeby wirus zginął. Nie ma więc obaw, że żywność, która uległa obróbce termicznej jest niebezpieczna. Należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności podczas kontaktu z żywnością już po obróbce, która jest gotowa do spożycia, np. podczas sprzedaży lub dystrybucji.

Produkty w opakowaniach

Wirus może przetrwać na opakowaniach plastikowych nawet kilka dni, co stwarza ryzyko przeniesienia wirusa, dlatego tak ważne jest, żeby po powrocie z zakupów umyć ręce z użyciem mydła! W ramach profilaktyki plastikowe opakowania po żywności powinno się wyrzucić.

Produkty sprzedawane bez opakowania, luzem

Wiele produktów, np. pieczywo, wędliny, sery, owoce i warzywa kupujemy bez opakowań. Z tego powodu pojawia się obawa, że mogą być one zanieczyszczone. Obawa ta jest słuszna, dlatego należy pamiętać o podstawowych zasadach higieny, czyli warzywa i owoce należy dokładnie umyć przed spożyciem. Natomiast w wypadku wędlin i serów wskazane jest, żeby to sprzedawca podawał produkty, aby ograniczyć kontakt dużej liczby osób z żywnością. Podczas wyboru pieczywa w sklepie należy używać jednorazowych rękawiczek, w razie jakichkolwiek wątpliwości, pieczywo przed spożyciem można umieścić na 2 minuty w piekarniku rozgrzanym do 180-200 stopni – ewentualne wirusy w takiej temperaturze zginą.

Woda

Chociaż woda jest środowiskiem, w którym wirus może być aktywny przez pewien czas to nie ma powodów do obaw że za jej pośrednictwem ulegniemy zakażeniu, ponieważ woda kranowa i butelkowana poddawane są procesom, które niszczą ewentualne wirusy.

Według danych EFSA nie ma dowodów na to, żeby żywność była źródłem lub przenosiła koronawirusa. Należy jednak przestrzegać podstawowych zasad higieny – przed każdym posiłkiem myć ręce ciepłą wodą z mydłem, w sklepie używać jednorazowych rękawiczek do nakładania produktów bez opakowań i zachowywać bezpieczną odległość od innych osób w sklepie.


Źródła:
https://www.efsa.europa.eu/en/news/coronavirus-no-evidence-food-source-or-transmission-route