Afty to bolesne nadżerki lub owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej. Mogą występować pojedynczo bądź w grupach, zazwyczaj na błonie śluzowej warg, policzków i bocznej powierzchni języka.

Jak rozpoznać?

  • Początkowo na błonie śluzowej jamy ustnej pojawia się mały pęcherz, który łatwo pęka i pozostawia po sobie nadżerkę
  • Nadżerka pokryta jest białym lub żółtym nalotem i otoczona zmianami zapalnymi
  • Afty są małe, rzadko przekraczają średnicę 5 milimetrów,
  • Często towarzyszy im ból i pieczenie, a czasami także powiększone szyjne lub podżuchwowe węzły chłonne

Kiedy pojawiają się afty?

Podatność na pojawianie się aft jest uwarunkowana genetycznie. Zwykle pierwsze tego rodzaju zmiany można zaobserwować już we wczesnym dzieciństwie. Wysiew aft często towarzyszy stanom obniżonej odporności organizmu -najczęściej w przebiegu infekcji dróg oddechowych, stresu, miesiączki, niedoboru żelaza, kwasu foliowego i witaminy B12. Afty mogą powstawać w miejscu przewlekłego drażnienia błony śluzowej przez protezę zębową, tytoń lub twarde pokarmy, a także w miejscu mechanicznego uszkodzenia jamy ustnej, np. szczoteczką do zębów. Afty pojawiają się także u osób z chorobami zębów (próchnica, kamień nazębny, ale także wyżynające się ósemki).

Czy afty należy leczyć?

Afty zwykle ustępują samoistnie po 14 dniach i nie pozostawiają po sobie blizn. Można przyspieszyć proces ich leczenia, stosując miejscowo środki osuszające i ściągające dostępne w aptekach. Jeśli po upływie dwóch tygodni afty nie znikają, należy skontaktować się z lekarzem lub stomatologiem w celu wykluczenia innych chorób, charakteryzujących się podobnymi objawami. Czasami zdarza się, że afty są duże (> 1 cm), utrzymują się w jamie ustnej przez kilka tygodni i ustępują z pozostawieniem blizn.

Jak zapobiegać tworzeniu się aft?

  1. Dbaj o higienę jamy ustnej
  2. Stosuj zróżnicowaną dietę, aby uniknąć niedoborów witamin i składników mineralnych
  3. Jeśli używasz protezy zębowej dbaj o to, by była dobrze dopasowana i czysta
  4. Unikaj czynników drażniących (twarde pokarmy, tytoń)
  5. Starannie myj i wyparzaj butelki, smoczki i łyżeczki, którymi karmisz małe dzieci